Grum (Sakağı)

Açıklama

GURM (SAKAĞI)

Sakağı atların en yaygın üst solunum yolu hastalığıdır.Bu hastalığın etkeni Streptokokus equi isimli bir bakteridir.Enfekte atların akıntıları ile direkt kontakla bulaşır.(su kovaları,havlular,tımar malzemeleri v.s) Hastalık haralarda ve hipodromlarda bulaşıcılığı kolay olduğu için sıkıntılara sebebiyet verir.Atlarda stres.ateş,iştahsızlık,kilo kaybı ve enderde olsa ölümlere neden olabilir. Hastalık ağız ve burun yoluyla girer ve lenf yumrularına yerleşir.

Belli bir süre sonra ateş görülür.(40-40,5 )Kanda WBC artışı gözlenir.Burun akıntısı,öksürük ve iştahsızlık görülür.Burun akıntısı ilk başlarda temizken sonradan bulanık sarımsı bir renk alır.Çene altı ve boyun lenf yumruları büyür.Lenf yumrularının büyümesi ve akıntının koyu irinli bir hal alması ile solunum ve yutma güçlüğü oluşabilir.Çene altı lenf yumruları, şiştikten yaklaşık üç hafta sonra olgunlaşır ve apse açılır.

Açıldıktan sonra koyu krem kıvamında irin akar.Çok nadir olmakla birlikte lenf yumrularındaki şişlikler solunumu ciddi bir şekilde etkiliyorsa tracheostomi yapılmalıdır.Gebe kısraklarda,gebeliğin erken dönemlerinde yüksek ateşe bağlı olarak embriyonik ölümler görülebilir. Sakağanın sebep olabileceği olgular; *Hava keseleri yangısı *Purpura hemorajika *Pneumoni *Larenks paralisi ve hemiplejisi (kornaj) *Etkenin diğer organlara sıçraması 

HASTALIĞIN TANISI 
Yukarıdaki açıklamalarda belirtildiği gibi; *Kalıcı ateş *İrinli burun akıntısı *Kanda yüksek lökosit sayısı *Çene altı ve boyun lenf yumrularının şişkinliği Tedavisi için Veteriner Hekiminize danışınız.

Detay

  • Kategori: Makaleler
  • Tarih: 08 Aralık 2016 - Perşembe
  • Sosyal Medyada Paylaş

Resimler

DÖRTNAL VETERİNER KLİNİĞİ ve HARA HİZMETLERİ ESKİŞEHİR